محل نصب و شکل مناسب دودکش پکیج

(2 امتیاز)

محل نصب و شکل مناسب دودکش پکیج


نصب صحیح دودکش

نصب صحیح دودکش موجب ایمنی دستگاه و حفظ سلامت افراد می شود. احتراق نادرست و اتصالات نامناسب و غیراصولی در مسیر گاز و هوای خروجی موجب می شود تا گاز و دود وارد محیط اطراف شده و موجب انفجار، آتش سوزی و یا گازگرفتگی شود. در هنگام نصب دودکش پکیج به نکات زیر توجه کنید


نصب دودکش

    نصب پکیج در محیط ها و منازل کوچک مخاطراتی را به همراه دارد. زیرا به دلیل نبود جریان هوای کافی برای احتراق، پکیج هوای مورد نیاز برای تنفس ساکنین واحد را مصرف می کند. برای رفع این مشکل بهتر است از دودکش های دو لایه استفاده کنید. در این دودکش ها از یک لایه جریان هوای تازه مورد نیاز پکیج تامین و از لایه دیگر دود حاصل از احتراق خارج می شود.


    لوله دودکش باید قطر مناسبی نداشته باشد. قطر کم لوله موجب می شود تا دود به سختی خارج شود.

 

محل نصب و شکل مناسب دودکش پکیج


    هر وسیله گازسوز باید دودکش مجزا داشته باشد. فشار هوای خروجی از دستگاه های گازسوز یکسان نیست. بنابراین استفاده هم زمان چند وسیله از یک دودکش موجب می شود تا دود به طور کامل تخلیه نشود و دود ناشی از یک دستگاه مانند پکیچ از طریق لوله دستگاه دیگر مانند بخاری در محیط پخش شود.


    لوله باید به طور کامل با دریچه دودکش و خروجی پکیج اتصال داشته باشد. استفاده از لوله هایی با قطر کمتر و یا بیشتر موجب می شود تا دود به جای عبور از دودکش در محیط پخش شود.


    لوله دودکش باید دارای شیب مثبت باشد. به بیان ساده تر دریچه دودکش باید در بالای پکیچ قرار داشته باشد و لوله به طور عمودی و یا با شیب زیاد به دریچه خروجی هوا متصل شود. قرارگیری پکیچ در بالای دریچه دودکش و یا در راستای آن موجب می شود تا هوای گرم که به سمت بالا حرکت می کند نتواند به طور کامل تخلیه شود و به داخل پکیج و محیط نشت کند.


    در محیط هایی با آب و هوای سرد باید قسمت آزاد لوله را با عایقی مانند پشم شیشه پوشاند، زیرا به دلیل تماس لوله با هوای سرد، دودی که از طریق آن به سمت خروجی هدایت می شود نیز سرد شده و در نتیجه مطابق با یک اصل فیزیک دود سرد شده به جای حرکت در جهت بالا، به سمت پکیج بر می گردد.


    در محیط هایی که دودکش به هر دلیلی مانند سردی آب و هوا، شیب کم لوله و … کشش مناسبی ندارد بهتر است از پکیج های فن دار استفاده شود.

 


    در پکیج ها اغلب یک سنسور دود قرار دارد که در مواقع نشت دود در محیط اخطار می دهد. در هنگام نصب و سرویس های سالیانه از سالم بودن این قطعه اطمینان حاصل کنید.توجه داشته باشید که:

در محل هایی که ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد به ازاء هر ۶۰۰ متر ارتفاع اضافی ۳۰% از ظرفیت حرارتی ناشی از احتراق کم می شود و در نتیجه همه دستگاه های احتراقی ظرفیت خروجی کمتری خواهند داشت.

اگر در شهری هستید که درجه سختی آب بالا است حتما از یک رسوب زدای مغناطیسی مناسب در مسیر ورودی آب سرد به دستگاه نصب کنید تا مانع رسوب گرفتن مبدل شود.

5- در انتخاب پکیج حواستان باشد سایز و مدلی را انتخاب کنید که متناسب با متراژ منزل تان باشد.

6- اگر دستگاه شما داخل منزل نصب می شود باید حتما دارای فن باشد. چون دستگاه های فن دار محفظه احتراق بسته است و اگر در معرض باد یا طوفان تاثیری بر عملکرد دستگاه نمی گذارد.

7- هر واحد مسکونی متناسب با متراژش  مدل خاصی برایش مناسب است :

 

محل نصب و شکل مناسب دودکش پکیج


– تا زیر بنای 240 متر مربع: میزان آب دهی یک پکیج دیواری 24 کیلو وات ( 24000 وات )، 7 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد است که برای منزل مسکونی معمولی با یک حمام و یا یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است.

– تا زیر بنای 280 متر مربع: میزان آب دهی یک پکیج دیواری 28 کیلووات ( 28000 وات )، 8 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد است که برای منزل مسکونی با یک حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است. اما برای منزل مسکونی که دو حمام و یک سرویس بهداشتی و آشپزخانه دارد مناسب نیست.

– تا زیر بنای 300 متر مربع: میزان آب دهی پکیج دیواری 35 کیلووات ( 35000 وت )، 10 لیتر در دقیقه آب 50 درجه سانتی گراد است که برای واحدی با 2 حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه مناسب است.

8- اگر از پکیج دیواری دودکش دار استفاده می کنید توجه داشته باشید که:

– قطر لوله دود کش برای استفاده حتما باید 15 سانتی متر باشد.

– هر وسیله گاز سوز باید شیر گاز مستقل و یک دودکش مستقل داشته باشد تا مکش دود به خوبی صورت بگیرد.

 

 

محل نصب و شکل مناسب دودکش پکیج

تعمیرکاران