تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی

(0 امتیاز)

تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی

تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی  هدف از استفاده از ست کنترل(کلید اتومات دیجیتال) یا تنظیم کننده فشار پمپ آب جلوگیری از شدت جریان آب و کنترل فشار آب است و همچنین از بروز نوسانات در جریان آب جلوگیری می کند. در واقع ست کنترل باعث شروع و پایان اتوماتیک پمپاژ آب به هنگام باز و بسته شدن شیر آب می شود.

 


نحوه کار ست کنترل یا کلید اتومات دیجیتال:در زمانی که آب با فشار در رایزر انتقال می یابد با توقف فعالیت پمپ آب، این آب انتقال یافته از ارتفاع بالابر روی خود پمپ برگشت می کند و اگر سوپاپ وجود نداشته باشد، ممکن است ضربه قوچی ایجاد شود که باعث صدمه دیدن قطعات داخلی پمپ آب می شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم کنترل کننده فشار آب محافظت از پمپ در زمانی است که حرکت آب در رایزر ورودی پمپ قطع شده باشد که در این حالت آب به پمپ نمی رسد. در این شرایط ست کنترل به صورت هوشمند پمپ آب را از مدار فعالیت خارج می کند تا مانع فعالیت بدون آب پمپ آب شود و از صدمه رسیدن به قطعات داخلی پمپ  و آمپر کشیدن و سوختن الکتروموتور جلوگیری شود.

 

تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی


ست کنترل را می توانید روی لوله نصب کنید و فشار پمپ را کنترل کنید. کنترل ست ها معمولا 1 اینچ هستند که برای مصارف 2 تا 3 واحد خوب هستند.و البته ست کنترل می تواند به هر پمپ سانتریفیوژ با توان موتور 1.5 اسب بخار و توان 1.1 کیلو وات متصل شود.

فشار از جمله مهم ترین کمیت های مورد اندازه گیری در واحد صنعتی است به همین دلیل همواره باید به سیستمی مجهز باشد که بتواند فشار سیستم را اعلام کند. از این رو برای اطلاع از مقادیر بالا یا پایین فشار از پرشر سوییچ استفاده می کنند که این سوئیچ ها با اعدادی که نشان می دهند ما را از رسیدن فشار به مقادیر مورد نظر مطلع می سازند.برخی پرشر

سوئیچ ها فقط فرمان می باشند و توان راه اندازی الکتروپمپ را ندارنداگر وقتی شیر آب را باز می کنید آب فشار کمی دارد بهترین گزینه اتومات دیجیتال است ولی اگر بدون پمپ اصلا آبی نمی آید باید کلید مکانیکی و مخزن باد نصب کنید.

اگر قصد خرید کلید مکانیکی پمپ آب خانگی را دارید باید این کلید را به دقت انتخاب کنید و پارامترهایی مانند قدرت و دبی الکترو پمپ، ارتفاع ساختمان و هد را در نظر بگیرید.

کلید های اتومات مکانیکی اکثرا دو پیچ برای تنظیم دارند که پیچ بزرگ تر برای افزایش یا کاهش فشار آب استفاده می شود و پیچ دوم که برای تنظیم بازه یا دلتا فشار آب به کار می رود معمولا کوچک تر است.پیچ بزرگ اگر سفت شود فشار آب را زیاد می کند و با شل شدن فشار آب را کم می کند. پیچ کوچک هم اختلاف فشار آب را زیاد کرده و با شل شدن فشار آب را کم می کند. 

نظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی
نظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی


اگر تصمیم دارید خودتان تنظیم کلید مکانیکی پمپ آب را انجام دهید ترجیحا به پیچ کوچک آن دست نزنید زیرا تنظیم کارخانه مناسب ترین گزینه است و حد متوسط در آن رعایت شده است.

برای تنظیم دقیق کلید مکانیکی پمپ آب سه فاکتور را باید رعایت کنید:

بالاترین فشاری که سوئیچ دستور خاموشی می دهد.

پایین ترین فشاری که سوئیچ دستور روشن شدن به پمپ می دهد.

میزان اختلاف فشار میان خاموش و روشن شدن پمپ آب.

 

تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی

 

از کلید اتومات دیجیتال یا به اصطلاح کله گی دیجیتال فقط در جایی میتوان استفاده کرد که آب ورودی به پمپ فشار داشته باشد. کلید اتومات دیجیتال حداکثر فشار آب را کنترل می کند و اگر فشار پایین بیاید الکترو پمپ را روشن می کندمزایای کلید اتومات دیجیتال در مقابل کلید اتومات مکانیکی:1-عمر کلید اتومات دیجیتال طولانی تر است و حداقل 4 یا 5 سال بدون نیاز به تنظیم و تعمیر کار می کند ولی کلید اتومات مکانیکی چون همراه با مخزن تحت فشار کار میکند اگر مخزن نیاز به تنظیم باد داشته باشد یا تیوپ آن نیاز به تعویض داشته باشد تنظیم کلید مکانیکی نیز بهم میخورد و باید دوباره آن را تنظیم کنید.

2-فشار آب را ثابت نگه می دارد ولی در کلید اتومات مکانیکی به دلیل روشن خاموش شدن پمپ مدام تغییر فشار خواهیم داشت.

 3-فشار و دبی پمپ در اتومات های دیجیتال 30 الی 40 درصد بیشتر است.

4-اگر برق قطع باشد یا پمپ خراب شود نیازی به باز کردن شیر بای پَس نیست و آب به مصرف کننده می رسد.

با توجه به این مزایا بهتر است از کلید اتومات دیجیتال استفاده کنید و فقط در مواردی که در ارتفاع بالایی مثلا بیش از 15 یا 20 متر بالاتر از پمپ هستید از سیستم مخزن باد و کلید اتومات مکانیکی استفاده کنید.معایب کلید اتومات دیجیتال:

 

 

تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگی
تنظیم اتوماتیک پمپ آب خانگیاگر آب ورودی فشار نداشته باشد نمی توان از آن استفاده کرد.

به دلیل کارکرد طولانی تر و ممتد پمپ، بلبرینگ و نافی پمپ زودتر خراب می شود.

اگر زمانی فشار آب شهری افت کند و کمتر از میزان مورد نیاز بشود کلید اتومات دیجیتال عمل نمی کند و مجبور هستید یک بار پمپ را قطع و وصل کنید یا دکمه ریست را فشار دهید تا تعمیر پمپ روشن شود.

تعمیرکاران