راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

(3 امتیاز)

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

 

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی :  احتمالا اگر شما هم از آن دست افرادی باشید که در خانه خود مجبور به استفاده از پمپ آب خانگی شده اید و یا به هر دلیل یکی از این پمپ ها را در خانه خود نصب کرده اید بعضا از صدای نا به هنجار این پمپ شاکی شده اید. بخصوص به دلیل اینکه مرتبا در طول شبانه روز در حال ایجاد سر و صدا هستند واقعا آزار دهنده است.

 

اما دلیل این صدای زیاد چیست؟ ما در ادامه به تشریح این موضوع و راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی خواهیم پرداخت.راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

هر ساخته صنعتی باید بتواند بر اساس میزان استانداردهای تعیین شده بین المللی نهایتا ایجاد سر و صدا بکند و بیشتر از آن نشان دهنده مشکلی فنی و یا کاربرد قطعات و اجزا بی کیفیت در ساخت پمپ می باشد. اما باید دید ابتدا منشا  صدا  در پمپ های خانگی چیست و سپس اقدام به عیب یابی و تعمیر پمپ آب خانگی کرد که می توانید ....در مقاله تعمیر  و سرویس پمپ آب خانگی نحوه تعمیرات آن را ملاحظه بفرمایید.

 

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی


پمپ های آب خانگی هر کدام به یک یا چند یک از دلایل زیر سر و صدای زیادی دارند :

 

  • نا مرغوب بودن خود پمپ

  •     صدای محرک پمپ  که شامل تجهیزات انتقال نیرو می باشد

  •   ارتعاشات حاصل از پمپ و موتور

  •    مشکلات اجزا هیدرولیکی داخل پمپ

  •    میزان نبودن و صاف نبودن محل استققرار پمپ

  •  سایر موارد( مانند محیط، لوله کشی و ...)

 

 

 

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی
راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

 

 


راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی:عمدتا اگر جنس پمپ از نوع نا مرغوب باشد و یا تکنولوژی ساخت پمپ متعلق به گذشته باشد نمی تواند راه مناسبی برای بهبود سر و صدای پمپ ارائه کرد. هر چند گاها راه هایی برای بهبود صدا مانند قرار دادن  پمپ اب در محفظه هایی پیشنهاد می شود ولی باید پذیرفت که این کار خیلی عاقلانه و درست نیست و در اصل پاک کردن صورت مسئله است .

بنا بر این شاید تنها گزینه تعویض پمپ باشد که در مقاله نصب پمپ آب خانگی در خصوص آن مفصل بحث شد و می توانید برای اطلاع به آن مراجعه فرمایید...برای کاهش صدای پمپ آب خانگی و کمتر شدن آزار صدای پمپ  چهار اصل را باید در نظر گرفت که این موضوع در زمان ساخت ساختمان و یا در زمان تعبیه جای پمپ بیشتر باید در نظر گرفته شود. بنابر این در زمان ایجاد فضا برای استقرار پمپ آب خانگی به موارد زیر توجه داشته باشید:    مکان تانکر و پمپ آب خود را ترجیحا در مکان هایی پیش بینی کنید که نزدیک به دیوار منزل و یا مکان استراحت شما نباشد.


    محیطی که پمپ را در داخل آن قرار می دهید سعی کنید عایق بندی کنید تا در کمینه کردن صدای ناخوشایند پمپ به خودتان کمک کنید.


    سرویس دوره ای و بازدید فصلی پمپ آب خانگی را انجام دهید.


    پمپ را در شرایط نرمال و صاف قرار دهید و برای پمپ تکیه گاه و اتصالات استاندارد استفاده کنید.

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگیبه  یاد داشته باشید که اگر پمپ آب خانگی شما در ابتدا صدای آزار دهنده ای نداشته و امروز با این مشکل مواجه شده است قطعا یک مشکل مکانیکی و فنی دارد. از این رو بهتر است قبل از اینکه به فکر عایق بندی و تعویض پمپ آب خانگی خود باشید بررسی نمایید تا بتوانید عیب پمپ را شناسایی نمایید. در مقاله تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی در این خصوص می توانید مطالعه کنید.

اما اگر از همان ابتدا صدای پمپ آب خانگی شما آزار دهنده بوده است این مشکل اساسی تنها مربوط به نوع پمپ می باشد و بهترین راه استفاده از عایق های صوتی و یا تعویض پمپ آب خانگی می باشد.

پمپ های آب قدیمی تر که البته هنوز هم در بازار نمونه های آن زیاد است از نوع جت بودند. این نوع پمپ هر چند قدرت و دوام زیادی دارند ولی متاسفانه صدای این پمپ ها به شدت زیاد است و حتی در خانه های چندین طبقه نیز صدای پمپ اگر در طبقه همکف باشد به راحتی شنیده می شود.

 

راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی
راه های کاهش صدای پمپ آب خانگی

 

 همیشه در انتخاب پمپ آب خانگی باید پمپی را انتخاب کرد که کمترین صدا را دارد. پمپ های بشقابی با پروانه برنجی و یا استیل از کم صدا ترین نوع پمپ در بازار هستند.اما هدف ما در این مقاله توضیح کاهش صدای پمپ آب خانگی است.     تعمیر پمپ های خراباگر اطمینان دارید که قبلا پمپ آب خانگی شما صدای کمتری داشته است باید به خرابی قطعات داخلی پمپ آب خود مشکوک شوید و ابتدا به عیب یابی و در صورت نیاز تعمیر پمپ بپردازید. . همچنین داشتن یک برنامه بازدید دوره ای از پمپ می تواند در کمتر شدن صدای پمپ آب به شما کمک کند.

تعمیرکاران